Fizykoterapia

Fizykoterapia - Neuron Rehabilitacja
Fizykoterapia, jako podzbiór fizjoterapii, obejmuje zwalczanie bólu przez stymulację sygnałami pochodzącymi z natury. Polega na pobudzeniu procesów biologicznych w tkankach za pośrednictwem światła, prądu elektrycznego, magnetyzmu, ultradźwięków i niskiej temperatury.

Fizykoterapia – w jakich przypadkach

Pomaga w likwidacji bólu, obrzęków, wysięków i stanów zapalnych. Fizykoterapia często stosowana jest po urazach (w wyniku aktywności fizycznych, sportu etc.), ponieważ bezpośrednio wpływa na ich załagodzenie i zagojenie.

Rodzaje zabiegów w Fizykoterapii

W terapii wykorzystuje się prąd o małej i średniej częstotliwości. Wpływa na zredukowanie stanów zapalnych oraz napięcia mięśniowego. Prąd może też działać przeciwzapalnie, odczulająco i bakteriobójczo.

Wykorzystujemy:

 • Prąd interferencyjny
  Sprawdza się przy schorzeniach ortopedycznych, reumatycznych i w stanach zwyrodnieniowych. 
 • Galwanizacja
  Pomaga w chorobach nerwów obwodowych i dolegliwościach reumatycznych. W trakcie zabiegu może być odczuwalne mrowienie.
 • Jonoforeza
  Dzięki zastosowaniu prądu galwanicznego, wprowadza się do tkanek środek przeciwbólowy lub przeciwzapalny. 
 • Elektrostymulacja
  Pobudza uszkodzone lub rozleniwione mięśnie, ale także nerwy uniemożliwiające poprawne funkcjonowanie mięśni. Stymuluje także mięśnie, by zapobiec ich zanikowi z powodu unieruchomienia.

Podczas zabiegu wykorzystujemy drgania o częstotliwości 800 − 24 000 kHz, dzięki czemu powstaje efekt działania mechanicznego na tkanki zwanego „mikromasażem”. Działanie spowodowane jest wahaniem ciśnień wywołanych przebiegiem fali dźwiękowej.   Istotną składową ich działania jest wpływ na biochemię tkanek, co poprawia ich utlenianie.  

Kiedy stosować zabieg?

Zespoły,bólowe mięśniowe, stawów i kręgosłupa, bóle krzyża Przewlekła,choroba zwyrodnieniowa stawów
Zwyrodnienie,kręgosłupa Choroba,Raynaud
Nieczynne,i podostre zapalenie stawu, skręcenia Rwa,kulszowa
Obrzęk,podostry i przewlekły Krwiak,podostry i przewlekły
Naciągnięcie,mięśni Nerwobóle
Zapalenie,pochewki ścięgnistej, kaletki maziowej, nadkłykci, ścięgien Przykurcze
Zespół,Sudecka Ostrogi,piętowe
Zespół,bolesnego łokcia i barku Blizny,ostre i podostre, bliznowiec

Powszechnie stosowane w terapiach jest światło czerwone i podczerwone wytwarzane przez laser. Terapię stosuje się w schorzeniach reumatologicznych, ale także w ortopedii (np. przy złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach tkanki łącznej i torebek stawowych).

Zabieg pomaga leczyć bóle stawów, mięśni, a także nerwobóle oraz zmiany zwyrodnieniowe. Jest to jeden najskuteczniejszych zabiegów o działaniu przeciwzapalnym.

Daną okolicę ciała poddajemy wpływowi pulsującego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. Powoduje to przemieszczanie się jonów, co skutkuje hiperpolaryzacją błony komórkowej. Zwiększa to wykorzystanie tlenu przez komórkę i tym samym wzmaga procesy naprawcze i przemianę materii.

Dużą zaletą pola magnetycznego jest możliwość wykonywania zabiegów na zagipsowanie części ciała.

Zabieg polega na obniżeniu temperatury tkanek. Celem obniżenia temperatury skóry i tkanek głębiej położonych jest spowodowanie przekrwienia głębokiego okolicy poddanej zabiegowi. Zabieg działa przeciwbólowo i przekrwiennie. Działanie niskich temperatur powoduje zmniejszanie średnicy naczyń krwionośnych powierzchownych, a powiększają średnicę naczyń krwionośnych głębokich. Ten mechanizm pozwala uzyskać przekrwienie struktur głęboko ułożonych, co utrzymuje się w danej okolicy przez około 4 godziny.

Kiedy stosować zabieg?

Leczenie stawów i mięśni Urazy stawów i tkanek miękkich tj. skręcenia, zwichnięcia
Wszystkie choroby reumatoidalne i reumatyczne narządów ruchu np. reumatoidalne zapalenie stawów Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Łuszczycowe zapalenie stawów Choroby stawów na tle zaburzeń metabolicznych (dna moczanowa)
Zapalenie,okołostawowe Choroba,zwyrodnieniowa kręgosłupa
Zdejmowanie szoku termicznego po oparzeniach Dyskopatie
Entezopatie Tendopatie
Mialgie Choroby ścięgien, naderwania mięśni i wiązadeł
Obrzęki i stłuczenia Krwiaki pourazowe

Masz dodatkowe pytania?

Poddanie się terapii to indywidualny wybór, który należy podjąć świadomie. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania i wyjaśnimy wątpliwości. Do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualni